Książka „Kapłanka w bieli” Trudi Canavan, autorki kilku międzynarodowych bestsellerów  ujmuje swoją niepowtarzalnością i nieprzewidywalnością. Pisarka umiejętnie wprowadza nas w świat pełen magii, niespodzianek i  zwrotów akcji. Ta opowieść jest pierwszą częścią cyklu fantasy pt. "Era pięciorga" wydaną przez wydawnictwo Galeria Książki.  
 Główną tematyką książki jest życie kapłanki - Aurayi. Dowiadujemy się o jej dzieciństwie, o zaprzyjaźnionym z nią tkaczu snów - Leiaedzie, o jej rodzinie, o powołaniu jej na nieśmiertelną Białą i zmaganiach, których musi doświadczać na tym stanowisku. Jednym  z głównych wątków są przygotowania do bitwy i wyprawa do krainy Siyee, czyli do krainy skrzydlatych istot porozumiewających się systemem skomplikowanych gwizdów. W książce mamy okazję dowiedzieć się sporo informacji o pięciu bóstwach, które przetrwało wielką wojnę bogów. Powierzchownie pragną one spokoju i  harmonii panującej na świecie. Choć jeszcze nikt nie wie, jakie intrygi knują. Inny ciekawy moment następuje, gdy w jednym z bohaterów ujawnia się druga osobowość, która też ma coś do powiedzenia.
 Język utworu jest w większości codzienny, ale czasami obce imiona i nazwy  wprowadzają zbyt duże zamieszanie i można się pogubić. Czas i miejsce akcji nie są dokładniej znane, oprócz tego, że Biali sprawują władzę gdzieś w północnej części Ithanii.
 Moim zdaniem książka jest warta przeczytania, chociaż w pewnych rozdziałach akcja jest za bardzo spowolniona, ale jednak moje ogólne wrażenie jest dobre. Jest to doskonała książka dla tych, którzy lubią sobie trochę poczytać przed zaśnięciem. Innym wartym polecenia cyklem tej autorki o podobnej tematyce, lecz również orginalnym jest Trylogia Czarnego Maga.
                                                     
W.Z.  kl. I
 

kaplankawbieli30

Copyright © bigos.pl 1.0.0 Wszelkie prawa zastrzeżone.